Czy i kiedy Turcja wyjdzie z NATO? [Analiza geopolityczna]
Czy i kiedy Turcja wyjdzie z NATO? [Analiza geopolityczna]Odsłon: 13681 | Ocena: 555 | Czas: 45m 32s |


Szukaj
Dyskusja:


Czy i kiedy Turcja wyjdzie z NATO? [Analiza geopolityczna] +Krzysztf Wojczal - po raz pierwszy to napisze: uważam, że w tym materiale popełniłeś kilka istotny niedokładności:
1.Uznajesz, iż z kierunku Gruzji i Armeni Turcji nic praktycznie nie zagraża ze strony Rosji. Czyżby? Sam przyznajesz, że obydwa te państwa są praktycznie wasalami Rosji.
2. Nawet jeśli Rosja jest aktualnie miła i grzeczna, to może się to zmienić baardzo szybko, gdyby Turcja jednak z NATO wyszła. Ponadto, gdyby do tego doszło, to NATO nie wysłałoby nawet otwieraczy do konserw w ramach pomocy (zadziałałby mechanizm zemsty jak z Brexitem).
3. Teraz Bomba: Czy z NATO w ogóle trzeba wychodzić? Po co? Nie znam traktatów, ale czy naprawdę OBLIGUJE on członków do czegoś? Nawet słynny artykuł 5ty to tylko deklaracja pomocy wg uznania krajów (można wysłaś wspomniane już otwieracze do konserw). NATO może stać się martwym klubem, nie trzeba z niego wcale formanie wychodzić.
4. Formalne pozostanie w NATO jednak daje łatwiejszy dostęp do części zamiennych (vide wspominane wiele razy F16).
5. Formalne wyjście z NATO wobec krajów-członków NATO dookoła praktycznie postawiłoby Turcję w dość niesympaycznej pozycji odmieńca (vide pkt #2 o stosunkach z Rosją).
Cała ta sytuacja jest spowodowana śmiertelną pychą usan, co powoduje że kraj poważny jak Turcja mają za nic, a to zwowu prowadźi do realnych(poważnych) sojuszy, partnerstw a nie niepowagi usa (zdrada - wykorzystywanie kurdów, przygotowywanie puczu?, olewanie potrzeb bezpieczeństwa turcji). Nie zawyżał bym tego że usańskie samolociki de fakto okażą się gorsze od s 400, niech sprzedaja sprawdzony lepszy towar, a nie wciskają niepewny bubel jak stręczyciel czy domokrążca. Szkoda że Polska nie ma odpowiednio asertywnego politycznego przedstawicielstwa, tylko te pacynki ciągle się plaszczą przed niemoralnymi usanami.
Dobrze by było gdybyś wytłumaczył tą całą sytuację amerykańsko turecką dla tego brodacza "wideoprezentacje" który ma 400tys subskrypcji bo strasznie ciarmoli bez sensu. Świetnie to wszystko opisałeś.
Czekam i czekam na nowy podcast i nie ma i cierpię :) Panie Krzysztofie, fani czekają!
Do prowadzenia wojen potrzebne są 3 rzeczy, pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. W tym materiale jak w mu podobnych, zdaje się pan pomijać ten kluczowy element rozgrywek strategicznych .
pierwsza sprawa jaka powinnismy zrobic jako europejczycy to odbic ziemie Bizancjum
No tam chyba główki spadły a nie tylko więzienie
Fajnie wyjasninone.
Pozdrawiam do statystyk
Czy Turcja mogłaby być w przyszłości zainteresowana sojuszem z Polską?
Spokojnie jeszcze 4 lata i erdogan odda władze
Turcja nigdy nie wyjdzie z NATO, bo.....
Fajna analiza, dziękuję.
Super ciekawie opowiadasz...
Nooo - bardzo dobrze ze wspomniales o teorii zamieszania USA w pucz w Turcjii. Nie jestes tak do konca legalista na to wychodzi :D Bardzo mi sie to spodobalo bo niewielu smie o tym wspomniec!.
Panie Krzysztofie gratuluję. Zabrakło mi dwóch w moim przekonaniu bardzo ważnych kwestii - religii i Chin. Turcja to sunnici a Iran to szyici to mocno im z jednej strony komplikuje relacje a z drugiej ułatwia bo pozycjonuje je razem wrogo wobec Arabii Saudyjskiej (Turcja z nią rywalizuje na tle prymatu w świecie islamu sunnickiego, vide pomoc dla Kataru wobec polityki państw zatoki perskiej). Druga sprawa to Chiny z jednej strony kwestia Uigurów a z drugiej tylko wspomnienie o BRI to jednak trochę mało. W tym kontekście Turcja również ma ogromne znaczenie dla USA i blokowania BRI do czego np. USA może użyć kurdów a jak widać w Pakistanie różne bojówki mają potencjał blokowania BRI.
Wyrzucić bisurmanów z NATO. Przecież oni okupują Cypr, a teraz odwalają miłość z bandytą Putinem i jego bandycką kliką z KGB.
Pan naprawde uwaaza, ze Turcja potrzebuje az systemu S-400 do tego zeby zbadac odbicie echa radoorowego od F-35, i ze beda posiadac technologie do zwalczania samolotow stalth, przeciez to jest nieracjonalna teoria, a dlaczego nie mogliby tego zrobic przy radarze od zestawu Patriot ktorych Turcja posiada kilka.
Ale Turcja już ma 2 x F-35 u siebie, czy USA teraz może ewentualnie zebrać te 2 egzemplarze ?
Co będzie z tymi dwoma F-35 ?
Gdyby turki kupiły s400 i USA zrezygnowały by z dostaw F-35, te 2 egzemplarze mogą też posłużyć do ich rozpracowania !?
najlepiej jak rozpadnie się NATO i unia europejska.

ekonomisci.pl


menu:
Strona główna brytyjscy ekonomiści cytat ekonomiści ekonomia austriacka ekonomia begg ekonomia behawioralna ekonomia bezrobocie ekonomia biznesu ekonomia ciekawostki ekonomia cytaty ekonomia definicja ekonomia dla dzieci ekonomia dla początkujących ekonomia ewolucyjna ekonomia finansowa ekonomia firmy ekonomia globalna ekonomia gospodarcza ekonomia gospodarka ekonomia handel zagraniczny ekonomia hayek ekonomia heterodoksyjna ekonomia historia ekonomia instytucjonalna ekonomia keynesowska ekonomia klasyczna ekonomia kryzysu ekonomia książki ekonomia liberalna ekonomia lokalna ekonomia łacina ekonomia matematyczna ekonomia menedżerska ekonomia na wesoło ekonomia nauka ekonomia neoklasyczna ekonomia o podatkach ekonomia oznaczenia ekonomia podaży ekonomia podstawy ekonomia popyt ekonomia pozytywna ekonomia pracy ekonomia raport ekonomia referat ekonomia rosji ekonomia rynek ekonomia solidarności ekonomia społeczna ekonomia stiglitz ekonomia w pigułce ekonomia w polsce ekonomia w praktyce ekonomia wykłady ekonomia wzory ekonomia żarty ekonomia żywienia ekonomista adam smith ekonomista fisher ekonomista friedman ekonomista hayek ekonomista john maynard keynes ekonomista logistyk ekonomista marshall ekonomista milton friedman ekonomista smith ekonomista śmieszne ekonomiści amerykańscy ekonomiści angielscy ekonomiści austriaccy ekonomiści cytaty ekonomiści klasyczni ekonomiści liberalni ekonomiści marksistowscy ekonomiści na rynku pracy ekonomiści neoklasyczni ekonomiści niemieccy ekonomiści nobliści ekonomiści o bezrobociu ekonomiści o franku ekonomiści o kryzysie ekonomiści o ofe ekonomiści o reformie emerytalnej ekonomiści o strefie euro ekonomiści polscy ekonomiści socjalistyczni ekonomiści szkoły austriackiej ekonomiści w polsce ekonomiści w sejmie francuscy ekonomiści główni ekonomiści banków lewicowi ekonomiści młodzi ekonomiści najwybitniejsi ekonomiści nowa ekonomia polska ekonomia rosyjscy ekonomiści światowi ekonomiści