Marek Góra: IKE czy ZUS? Wybór między dwiema kiepskimi alternatywami
Marek Góra: IKE czy ZUS? Wybór między dwiema kiepskimi alternatywamiOdsłon: 16289 | Ocena: 154 | Czas: 25m 27s |


Szukaj
Dyskusja:


Marek Góra: IKE czy ZUS? Wybór między dwiema kiepskimi alternatywami ten co mu profesora dal był...
Straszne pierdolenie. Emerytura obywatelska, i nie potrzeba nam takich profesorów.
Życzę temu panu, żeby wykopali go z uczelni i umarł pod mostem na głodowej emeryturze skoro mu się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadał skoro ma studia, a obraża fizycznie pracujące całe życie osoby😡
Nie rozumiem argumentu pracy na budowie do 70 roku życia. Czy nie istnieje coś takiego, jak przebranżowienie? To pokolenie baby boomers pracowało przez całe życie w jedynym zakładzie, a teraz czasy się diametralnie zmieniły. Konieczne jest podniesienie wieku emerytalnego z uwagi na wydłużająca się średnią długość życia (swoją drogą powinny to być wartości skorelowane), ale takie zapisy powinny dotyczyć jedynie osoby wchodzące na rynek pracy z dniem wejścia takich zmian legislacyjnych.
Pan profesor kłamie mówiąc, że zus wypłaca tyle ile zbierze. Polecam plan finansowy zus na rok 2018, str 12. Na wypłaty świadczeń zus przeznacza 11,3% budżetu, pozostałe 88,7% to pracownicy, budynki, usługi, remonty itd. Pan profesor kłamie też że nie ma innego wyjścia. Polecam propozycje red. S. Michalkiewicza.
Mało kiedy komentuję... ale co on bredzi :D . Szybko by zmienił zdanie gdyby musiał zapie.... na budowie lub nawet w jakiejkolwiek zwykłej firmie a nie na uczelni.
Idz Pan w uj
ten profesor powinien sam zatrudnic po 65 na budowe
Serio ten facet jest profesorem ekonomii?
Jak Pan profesor moze mówić że nie dziedziczenie składek jest czymś złym? A jak człowiek pracuje 30 lat i zginie w wypadku to dlaczego Państwo ma zabrać wszystko? Niech wtedy dziedziczy rodzina - to powinno być naturalne.
Ten Pan jest Profesorem? Całe szczęście, że nie będzie już odpowiedzialny za system emerytalny. Bujdy opowiada, brak porównań do innych systemów :(
O panie. Ale elity na uczelniach
Co on pierd..li!
A to tak wygląda gość, który za ten bajzel odpowiada.
Co on gada. Idota. Komuch noc więcej , tylko podatki i podatki.
Na miejscu pana profesora nie wypowiadałbym się na temat systemu emerytalnego.
Nie uważam że emerytura obywatelska jest zła. W Europie działają takie emerytury i naprzyklad angielscy emeryci co kolwiek byśmy nie mówili o wielkiej Brytanii żyją dostatnie. Tam jest emerytury obywatelska wysokie podatki dla najbogatrzysz. Oraz ludzie płacą coś takiego jak ike oszczędzają w prywatnych firmach na przyszłość. A Pan chyba się nie skakał ciężka praca fizyczna mówiąc że emerytura jest zła nie widzę 70 latków np przy bodowie, lub pracy w fabryce totalna ignorancja.
To, o czym mówi Marek Góra koło 15 minuty jest mega istotne ale wszystkim umyka. W czasie reformy emerytalnej w 99 roku wprowadzano 3 filary: nowy ZUS, OFE, III filar - zabezp. dobrowolne. I ten nowy ZUS polegał na zmianie ze zdefiniowanego świadczenia na zdefiniowaną składką. Czyli każdy ma wirtualne konto w ZUS i ile odłoży - tyle dostanie. Marek Góra mówi, że to dobre rozwiązanie. Ja mam dzisiaj wątpliwości - polskie społeczeństwo jest biedne, żeby przy takich warunkach odłożyć duży wirtualny kapitał. Zaznaczę, że chyba tylko 4 kraje w EU mają system zdefiniowanej składki.


Druga sprawa 30 krotność - założeniem wprowadzenia limitu 30 krotności składek ZUS było ograniczenie wypłaty wysokich świadczeń w przyszłości. System zakładał, że skoro ktoś zarabia bardzo dużo to niech zabezpiecza się ponad normę prywatnie według własnego uznania - w systemie obowiązkowym pobiorą od niego tylko/aż 30 krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. niektórzy powiedzą, że to za mało - ale to 30 krotność przeciętnego wynagrodzenia! Czyli ci ludzie płacą więcej niż przeciętny Polak a system obowiązkowy nie gwarantuje im wysokiego świadczenia - bo te politycy mogą ustawowo ograniczyć - czyż to nie podatek? czyż to nie grabież? Wykorzystywanie dzisiaj biednych/mniej wykształconych ludzi do nagonki na bogatszych to bardzo niebezpieczna gra.


Reforma z roku 1999 miała dobre założenia ale nie zostały w całości wprowadzone i stąd dzisiaj taki efekt. To nie wina ludzi, którzy proponowali zmianę systemu - to wina polityków, którzy nie pozwolili na wprowadzenie wszystkich zmian zgodnie z pierwotnymi założeniami. Ostatecznie reforma nie została wprowadzano należycie, OFE dostały za dużą swobodę w dyktowaniu opłat, brak możliwości wyjścia z inwestycjami poza Polskę, obowiązek dużych nakładów w obligacje. I efekt dzisiaj widzimy.


Z oceną PPK zgadzam się - duże ryzyko, program kosztowny, tylko, żeby napędzić środki na GPW a za kilka chwil/za dni parę zmienić warunki gry. Nie polecam korzystać.


Likwidacja OFE - polecam przenieść środki do repartycyjnego wora w ZUS - w systemie zdefiniowanej składki - to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż IKE.


System emerytalny nie zbankrutuje - bo zbankrutuje wtedy państwo. Świadczenia będą maleć, czas pracy będzie się wydłużać. Żadne PPK i IKE nie pomogą.


Tylko inwestycja we własne dzieci może być nadzieją. Czyli wracamy do podstaw. Rewolucja Bismarcka nie sprawdza się już w dzisiejszych czasach.
Alternatywa jest jedna, dwie są możliwości.
Zwykła loteria.

ekonomisci.pl


menu:
Strona główna brytyjscy ekonomiści cytat ekonomiści ekonomia austriacka ekonomia begg ekonomia behawioralna ekonomia bezrobocie ekonomia biznesu ekonomia ciekawostki ekonomia cytaty ekonomia definicja ekonomia dla dzieci ekonomia dla początkujących ekonomia ewolucyjna ekonomia finansowa ekonomia firmy ekonomia globalna ekonomia gospodarcza ekonomia gospodarka ekonomia handel zagraniczny ekonomia hayek ekonomia heterodoksyjna ekonomia historia ekonomia instytucjonalna ekonomia keynesowska ekonomia klasyczna ekonomia kryzysu ekonomia książki ekonomia liberalna ekonomia lokalna ekonomia łacina ekonomia matematyczna ekonomia menedżerska ekonomia na wesoło ekonomia nauka ekonomia neoklasyczna ekonomia o podatkach ekonomia oznaczenia ekonomia podaży ekonomia podstawy ekonomia popyt ekonomia pozytywna ekonomia pracy ekonomia raport ekonomia referat ekonomia rosji ekonomia rynek ekonomia solidarności ekonomia społeczna ekonomia stiglitz ekonomia w pigułce ekonomia w polsce ekonomia w praktyce ekonomia wykłady ekonomia wzory ekonomia żarty ekonomia żywienia ekonomista adam smith ekonomista fisher ekonomista friedman ekonomista hayek ekonomista john maynard keynes ekonomista logistyk ekonomista marshall ekonomista milton friedman ekonomista smith ekonomista śmieszne ekonomiści amerykańscy ekonomiści angielscy ekonomiści austriaccy ekonomiści cytaty ekonomiści klasyczni ekonomiści liberalni ekonomiści marksistowscy ekonomiści na rynku pracy ekonomiści neoklasyczni ekonomiści niemieccy ekonomiści nobliści ekonomiści o bezrobociu ekonomiści o franku ekonomiści o kryzysie ekonomiści o ofe ekonomiści o reformie emerytalnej ekonomiści o strefie euro ekonomiści polscy ekonomiści socjalistyczni ekonomiści szkoły austriackiej ekonomiści w polsce ekonomiści w sejmie francuscy ekonomiści główni ekonomiści banków lewicowi ekonomiści młodzi ekonomiści najwybitniejsi ekonomiści nowa ekonomia polska ekonomia rosyjscy ekonomiści światowi ekonomiści