Walka Chin i Rosji o kaspijskie surowce [Azja Środkowa - GEOPOLITYKA - analiza]
Walka Chin i Rosji o kaspijskie surowce [Azja Środkowa - GEOPOLITYKA - analiza]Odsłon: 16950 | Ocena: 418 | Czas: m s |


Szukaj
Dyskusja:


Walka Chin i Rosji o kaspijskie surowce [Azja Środkowa - GEOPOLITYKA - analiza] Moim zdaniem USA "wychodowały" Chiny po to aby w przyszłości zjadły Rosję, USA będą tak grać swoimi wpływami aby Chiny nie miały wyjścia i pożarły Rosję.
Świetny materiał
Swojego czasu zastanawiałem się nad tą wojną z 2001 roku w Afganistanie. Doszedłem do wniosku że nie wolno tej wojny osobno rozpatrywać a należy połączyć z wojną z Irakiem prawie 3 lata później. Wspólnym mianownikiem był jedyny wspólny sąsiad Iraku i Afganistanu. Amerykanie dzięki tragedii z 11 września zbudowali sobie na wschód od Iranu ( w ich mniemaniu) silną bazę wojskową, a w po zajęciu Iraku USA zamknęły Iran w oblężeniu. Wojska amerykańskie ( oczywiście zajęte pacyfikowaniem ruchu oporu) stały na granicy Iranu. Wten sposób być może planowano za Busha rozegrać sprawę Teheranu, ale opinia publiczna standardowe błędy amerykańskie ( zawsze mają problem by nie prowokować miejscowej ludności np znęcaniem się w więzieniach) doprowadziły do zwycięstwa Obamy, który musiał odejść od nie popularnej polityki agresywnego zakładania baz. Przynajmniej ja rozumiem ten konflikt w ten sposób.
Z rolnictwem jak się pojedzie do Kazachstanu, to widać, że co chwila jakaś ciężarówka z owocami do Rosji jedzie :) Słyną m.in. z dobrych arbuzów. Niestety dużo zwykłych ludzi musi jeździć do Rosji na saksy. Mnie jednak najbardziej zdziwiły polskie farmaceutyki w aptece w Kirgistanu :)
czy kazachstan jest częściowo państwem europejskim
:)
Fajny wykład, zapoznałem się z tym obszarem razem z Tobą, pozdrawiam!
Dzięki
Thnx za materiał. Dobrze się słuchało.
Tezy tego podcastu nie uwzględniaja realnej sytuacji w tym regionie, nie mówiąc o tym, że wartościowanie ważności tego obszaru dla Chin jest niepoważne. W www.chinskikanalinformacyjny.pl z dnia 20.05.2019 będzie umieszczony felieton krytyczny na ten temat. Ukłony
Odcinek super jak zawsze, juz cos wiadomo moze o mozliwosci sluchania na spotify?
Zapotrzebowanie na energie będzie rosnąć. Związane to jest z perspektywą nadchodzących zmian klimatycznych. Rosja i Chiny będą konkurować o wpływy i zasoby Azji Środkowej. Antropogeniczne źródło zmian klimatycznych nie istnieje i jest fikcją. Realnym sternikiem ziemskiego klimatu jest zmienna aktywność słoneczna. Jestem sceptykiem klimatycznym i jestem gotowy do rzeczowej rozmowy w której naukowa argumentacja będzie fundamentem dyskusji.
Nie ma rzeczy niemożliwych ! Dla chcącego nie ma nic trudnego !
dobry materiał ale nazywaj rzeczy po imieniu - nia Altaj tylko Ałtaj, nie Alamty tylko Ałma-Ata, nie Samarkand tylko Samarkanda itp. tyle w temacie
Ciekawe podcasty, dzieki.
Same konkrety 👍 dziękuję!
kozak z ciebie mega wiedza i sposób jej przedstawiania oby tak dalej juz jestem twoim fanem
Nasi politycy powinni uczyć się od Pakistanu, kraj najpierw czerpał ogromne zyski ze współpracy z USA - wojna w Afganistanie, teraz niby dalej jest sojusznikiem USA, ale tak na prawdę czerpie ogromne dochody ze współpracy z Chinami. Szkoda ze my mamy założone klapki na oczy, że wolimy oddać nasz kraj żydom, wszystko żeby tylko dogodzić USA i napsocić Rosji.
Bardz dobrze przedstawione wizualnie
Super dziękuje za merytoryczna analizę

ekonomisci.pl


menu:
Strona główna brytyjscy ekonomiści cytat ekonomiści ekonomia austriacka ekonomia begg ekonomia behawioralna ekonomia bezrobocie ekonomia biznesu ekonomia ciekawostki ekonomia cytaty ekonomia definicja ekonomia dla dzieci ekonomia dla początkujących ekonomia ewolucyjna ekonomia finansowa ekonomia firmy ekonomia globalna ekonomia gospodarcza ekonomia gospodarka ekonomia handel zagraniczny ekonomia hayek ekonomia heterodoksyjna ekonomia historia ekonomia instytucjonalna ekonomia keynesowska ekonomia klasyczna ekonomia kryzysu ekonomia książki ekonomia liberalna ekonomia lokalna ekonomia łacina ekonomia matematyczna ekonomia menedżerska ekonomia na wesoło ekonomia nauka ekonomia neoklasyczna ekonomia o podatkach ekonomia oznaczenia ekonomia podaży ekonomia podstawy ekonomia popyt ekonomia pozytywna ekonomia pracy ekonomia raport ekonomia referat ekonomia rosji ekonomia rynek ekonomia solidarności ekonomia społeczna ekonomia stiglitz ekonomia w pigułce ekonomia w polsce ekonomia w praktyce ekonomia wykłady ekonomia wzory ekonomia żarty ekonomia żywienia ekonomista adam smith ekonomista fisher ekonomista friedman ekonomista hayek ekonomista john maynard keynes ekonomista logistyk ekonomista marshall ekonomista milton friedman ekonomista smith ekonomista śmieszne ekonomiści amerykańscy ekonomiści angielscy ekonomiści austriaccy ekonomiści cytaty ekonomiści klasyczni ekonomiści liberalni ekonomiści marksistowscy ekonomiści na rynku pracy ekonomiści neoklasyczni ekonomiści niemieccy ekonomiści nobliści ekonomiści o bezrobociu ekonomiści o franku ekonomiści o kryzysie ekonomiści o ofe ekonomiści o reformie emerytalnej ekonomiści o strefie euro ekonomiści polscy ekonomiści socjalistyczni ekonomiści szkoły austriackiej ekonomiści w polsce ekonomiści w sejmie francuscy ekonomiści główni ekonomiści banków lewicowi ekonomiści młodzi ekonomiści najwybitniejsi ekonomiści nowa ekonomia polska ekonomia rosyjscy ekonomiści światowi ekonomiści